Diena, kai Lietuvoje uždraudė kodavimą – dabar taikomi tik mokslu pagrįsti alkoholizmo gydymo būdai
Alkoholizmas – lėtinė liga – priklausomybė alkoholiniams gėrimams, trikdanti normalų žmogaus gyvenimą. Tai vieną opiausių problemų Lietuvoje. Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet dėl alkoholio sukeltų ligų miršta maždaug 4 tūkst. gyventojų. Todėl 2017 m. gegužės 30 d. Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai uždraudus kodavimą naudojant vaistus „Torpedo“ visuomenėje kilo didžiulė neigiamų reakcijų lavina.
Kodavimas – gydytojo Aleksandro Dovženkos metodas
Iš pradžių kodavimas buvo streso terapijos metodas. Šį metodą ištobulino Rusijos ir Ukrainos gydytojas psichiatras, narkologas A. Dovženka. Jis sukūrė įtaiga grįstą sutrumpintą streso terapijos metodą, taikomą kartu su klasikinės hipnozės seansais ir pavadino „kodavimu“.
Dovženkos kodavimo metodas susideda iš dviejų skirtingų dalių. Pirmoji dalis yra savotiškas išbandymas – vykdomas bendras hipnozės seansas, trunkantis apie valandą, kurio metu nustatoma, ar psichokodavimo metodas konkrečiam žmogui tinka. Antroji dalis – individualus streso terapijos seansas uždarame kabinete, kuris trunka nuo penkių iki septynių minučių.
1984 m. rusų gydytojas savo metodą, kuris pagrįstas paciento baime, patentavo. Lietuvoje kodavimo metodas buvo taikomas nuo 1996 m.
Dovženkos metodui pritaria ne visi specialistai, kai kurie netgi atsisako jį vadinti įtaigos metodu, nes taikant įtaigą naudojamasi teigiamomis paciento emocijomis, o atliekant kodavimą – neigiamomis – kodavimas paremtas bauginimu – jeigu užsikodavęs išgers – mirs.
Kodavimui naudojamas „vaistas“ išties niekuomet neegzistavo
Kodavimas Lietuvoje daugiau nebebus praktikuojamas, o vietoje jo bus taikomi efektyvesni, mokslu patvirtinti metodai.
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigia, jog šalies pacientai turi būti gydomi tik mokslu pagrįstais ir įrodytais gydymo metodais. Būtent todėl pernai buvo priimtas sprendimas, kad vadinamasis kodavimas negali būti toliau taikomas gydant sergančius šia priklausomybe.
Terapija vaistais „Torpedo“ buvo išbraukta iš teisės aktų kaip neatitinkanti mokslo, etikos bei teisės reikalavimų. Pabrėžtina, jog vaistas pavadinimu „Torpedo“ niekada neegzistavo. Apie jį nėra informacijos nei ES, nei Lietuvos vaistinių preparatų registruose, nėra ir teisės aktais reglamentuotos informacijos apie šį vaistą ir gydymo metodą.
Vakarų Europoje ir JAV šis metodas lieka nesuprastas ir yra prilyginamas šarlatanizmui. Vakariečiai, gydydami alkoholizmą, daug dėmesio skiria paties sergančiojo įtraukimui į gydymo procesą. Su juo dalijamasi gydymo eigos etapais, vaistų poveikiu, taikomų metodų pranašumais ir galimais rezultatais.
Alkoholizmo gydymui – tik mokslų pagrįsti gydymo metodai
Gydant priklausomybę nuo alkoholio svarbiausia sėkmės sąlyga yra pats žmogus ir jo apsisprendimas nevartoti alkoholio. Tačiau norint iš tiesų visam laikui pasveikti nuo šios žudančios priklausomybės, būtinas rimtas, mokslu pagrįstas gydymo būdas – turi būti suformuojami nauji elgesio be alkoholio įgūdžiai.
Pradiniu gydymo etapu gydytojai specialistai skiria medikamentų (pvz., raminamųjų vaistų) – gydomas alkoholio vartojimo nutraukimo sindromas. Siekiama stabilizuoti asmens būseną. Tai galima atlikti ambulatoriškai, sunkesniais atvejais – stacionare.
Kitas etapas – ligos pasikartojimo, atkryčio prevencija, gyvenimo be alkoholio įgūdžių įtvirtinimas. Sergantis žmogus turi bent keletą mėnesių bendrauti su medikais, psichologais, socialiniais darbuotojais, pacientų pagalbos sau grupėmis.
Kaip efektyviausiomis ir realiai veikiančiomis pristatomos psichosocialinės reabilitacijos paslauga (stacionare trunkanti 15 dienų) ir „Minesotos“ programa (stacionare trunka 28 d.). Abiejų gydymo programų tikslas – padėti pacientams adekvačiau vertinti savo sveikatos ir socialinę situaciją, suformuoti pagrindinius socialinius įgūdžius gyventi be alkoholio ir priimti sprendimus, atpažinti smurto apraiškas, gerinti savigarbą, sudaryti tolesnio gydymo planą.
Atlikite alkoholio vartojimo testą:
- Kaip dažnai Jūs geriate alkoholinius gėrimus?
(1) Niekada
(1) Kartą per mėnesį ar rečiau
(2) 2–4 kartus per mėnesį
(3) 2–3 kartus per savaitę
(4) 4 ar daugiau kartų per savaitę
- Kiek standartinių alkoholinių vienetų išgeriate eilinę dieną, kai geriate?
(0) 1 ar 2
(1) 3 ar 4
(2) 5 ar 6
(3) 7 ar 9
(4) 10 ar daugiau
- Kaip dažnai per dieną išgeriate 6 ar daugiau standartinių alkoholio vienetų?
(0) Niekada
(1) Rečiau nei kartą per mėnesį
(2) Kartą per mėnesį
(3) Kartą per savaitę
(4) Kasdien arba beveik kasdien
REZULTATAI: jei moteris surinko 3 ir daugiau balų, o vyras – 4 ir daugiau balų, tai – jau teigiamas testo rezultatas.
Kur kreiptis pagalbos?
KLAIPĖDOS PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ CENTRE (Taikos pr. 46, Klaipėda) suteikiama pagalba asmenims, turintiems problemų dėl įvairių priklausomybių: alkoholio, narkotikų, azartinių lošimų, vaistų. Konsultuojami priklausomų asmenų šeimos nariai.
- Tel. 8 46 415025
- El. p. kplc@kplc.lt
Išsivaduok!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt