Kartu su šalčio banga – nušalimo pavojus
Į šalį atkeliavus šalčio bangai ir jutiminei temperatūrai pasiekus pavojingą ribą, Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja apie galimus šalčio padarinius žmogaus sveikatai bei pateikia patarimus, kaip išvengti žalingo šalčio poveikio.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (PSO), dėl šalčio poveikio padidėja mirtingumas nuo koronarinės širdies ligos, smegenų kraujotakos sutrikimų (insultų), kvėpavimo takų ligų. Tačiau ne ką rečiau žmonės susiduria ir su tiesioginiu šalčio poveikiu – nušalimu.
Nušalimas – odos audinių pažeidimas, veikiant žemai aplinkos temperatūrai, kuri sukelia kraujagyslių spazmus ir taip pakinta kraujagyslių sienelės bei sutrinka audinių mityba.
Dažniausiai nušąla skruostai, nosis, ausys, smakras, kakta, riešai, rankos ir pėdos. Nušalimas gali pažeisti ne tik paviršinį odos sluoksnį, bet ir gilesnius audinius. Gilus nušalimas yra labai rimtas pažeidimas ir tik tinkama pirmoji pagalba gali apdėti išvengti rankų, kojų pirštų, plaštakų, pėdų ar jų dalių netekimo.
Nušalimas dažniausiai atsiranda dėl šių priežasčių: šalto, drėgno ir kartu vėjuoto oro, drėgnų drabužių dėvėjimo esant žemai temperatūrai, žmogui ilga laiką būnant šaltyje nejudant arba liečiantis prie žemės (gulint, sėdint ar pan.).
Daug didesnę riziką nušalti turi žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, vartojantys tam tikrus vaistus, vyresnio amžiaus žmonės, pavargę, išsekę ar apsvaigę nuo psichotropinių medžiagų asmenys.
Patarimai, kaip elgtis, jei lauke stipriai šąla:
- Svarbiausia – apsirenkite kuo šilčiau ir patogiau. Ausis reiktų dengti kepure, ryšėti šaliką dengiantį burną, rinktis kumštines pirštines (ne pirštuotas). Stenkitės nesuprakaituoti ir nesušlapti.
- Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva, jokiu būdu nespausti.
- Judinkite kojų pirštus batų viduje, mūvėkite šiltas kojines (geriausia – dvi poras: medvilnines arba vilnones).
- Valgykite kaloringesnį maistą negu vasarą ir nesilaikykite dietų. Dažnai gerkite ar valgykite ką nors karšto, tai padeda palaikyti kūno temperatūrą.
- Negerkite alkoholio – jis plečia kraujagysles ir taip greičiau prarandama šiluma, tad padidėja rizika sušalti. Nepatartina ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujotaką, o tai gali lemti greitesnį galūnių nušalimą.
- Vakare patepkite veidą ir rankas riebiu kremu. Esant reikalui ir ryte prieš eidami į lauką veidą ir rankas pasitepkite riebiu kremu, kurio sudėtyje nėra vandens.
- Prieš išeidami į šaltį, patrinkite rankas, veidą ir ausis.
- Pajutę, kad šąla veidas, darykite grimasas (mankštinkite veido raumenis).
- Šaltyje nedirbkite sunkių darbų ir venkite didelio fizinio krūvio, ypač jei sergate širdies ligomis ar turite padidėjusį kraujospūdį. Jei reikia dirbti lauke, privalote šiltai apsirengti.
- Šaltyje negalima ramiai stovėti ar sėdėti, stenkitės kuo daugiau judėti, mosuoti rankomis, šokinėti.
Jeigu jaučiate kurios nors kūno dalies nejautrumą, pastebite neįprastą odos spalvą, tinimą, pūsles, vadinasi, galimai nušalote šią kūno vietą. Nors neretai nušalimas iškart nesijaučia, išryškėja po keleto parų, kai pradeda mėlynuoti.
Rankų pirštų nušalimo iliustracija
Tačiau tinkamai ir laiku suteikta pirmoji pagalba padės išvengti rimtų padarinių.
Būtina žinoti esminius žingsnius, suteikiant pirmąją pagalbą nušalus:
- Šildykite pažeistą vietą spausdami delnu, laikykite pažastyse arba priglaudę prie kitų šiltų kūno vietų.
- Ant veido, ausų, nosies uždėkite paties nukentėjusiojo arba kito žmogaus delnus.
- Jei nušalo rankos, atsekite nukentėjusiojo megztinį ir jo rankas priglauskite prie kūno, po to užsekite megztinį, kad jis neprarastų šilumos.
- Jei nušalo pėdos, nuaukite nukentėjusiojo batus ir kojines, jo pėdas padėkite ant kito asmens kūno.
- Atlaisvinkite arba nuvilkite veržiančius drabužius ir nuimkite bet kokius papuošalus.
- Uždenkite nukentėjusįjį apklotu ar kitokia sausa medžiaga; kuo daugiau mankštinkite jį, tačiau stenkitės, kad pažeistų vietų nepažeistumėte dar labiau.
- Pamerkite nušalusią kūno dalį į kambario temperatūros vandenį, nukentėjusiajam duokite gerti karštos arbatos ar kavos.
- Atsargiai nusausinkite ir uždėkite tvarstį.
- Organizuokite gabenimą į gydymo įstaigą.
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiaga.